Sport ponad podziałami

Sport ponad podziałami

2016 rok okazuje się bardzo pozytywny dla polskiego sportu. Nasi piłkarze byli jedną z rewelacji Euro 2016, ostatecznie odpadając w ćwierćfinale imprezy po przegranej w rzutach karnych z późniejszym mistrzem Europy Portugalią. Piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce sięgnęli po zwycięstwo w prestiżowej Lidze Mistrzów, zaś podczas odbywających się w lipcu Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce, nasza reprezentacja uplasowała się na pierwszym miejscu w klasyfikacji medalowej, zdobywając sześć złotych krążków.

Nic dziwnego, że kibice z optymizmem patrzą w przyszłość i niecierpliwie czekają na sukcesy biało-czerwonych podczas rozpoczynających się letnich igrzysk olimpijskich RIO 2016. Z poprzednich igrzysk nasza reprezentacja przywiozła 10 medali, w tym 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych. Po cichu liczymy na poprawienie tego wyniku (w chwili publikowania niniejszego tekstu możemy się już cieszyć z pierwszego medalu w RIO, brązu zdobytego przez kolarza Rafała Majkę). 

W rywalizacji sportowej nie o sam wynik jednak chodzi. Sport jest fenomenem, który łączy ludzi ponad podziałami, bez względu na przekonania polityczne, czy podejście do życia. Było to szczególnie widoczne podczas Euro 2016, w dniach kiedy mecze rozgrywała nasza reprezentacja. O poczynaniach Lewandowskiego, czy Milika można było porozmawiać dokładnie z każdym, nawet z przypadkowo spotkaną osobą, czekając w kolejce do kasy w supermarkecie. W trakcie meczów polskie miasta wyludniały się, wszyscy żyliśmy poczynaniami biało-czerwonych.

Kibicowanie ulubionemu zawodnikowi, czy ukochanej drużynie pozwala nam na chwilę oderwać się od codzienności, zapomnieć o problemach, z którymi zmagamy się na co dzień. Dlatego też sport jest taki popularny. Ludzie utożsamiają się ze swoją drużyną, zaś oglądanie meczu ulubionego zespołu staje się świętem.

Polacy są patriotycznym narodem, mocno przywiązanym do tradycji. Patriotyzm wyraża się także poprzez sport, a dokładnie poprzez bezgraniczne oddanie naszej reprezentacji. Kadra piłkarska przez wiele lat nie zachwycała, mimo to stadiony podczas meczów biało-czerwonych były pełne, a kibicie szli za naszymi w ogień. Odczuwamy głód sukcesu i dlatego tak cieszą świetnie wyniki polskich sportowców w ostatnich miesiącach. Sport buduje poczucie wspólnoty narodowej i jednoczy ludzi.

Można zaryzykować stwierdzenie, że w trakcie imprez sportowych, w których udział biorą Polacy ludzie są dla siebie bardziej wyrozumiali i milsi, okazują sobie więcej szacunku. Wspólne wspieranie narodowej reprezentacji łączy nas i zasypuje widoczne na co dzień podziały.

Dlatego też kibicujmy wspólnie biało – czerwonym podczas igrzysk w RIO. Niech przywiozą nam worek medali. Wspierajmy naszych, bez względu na wynik, jak na prawdziwych kibiców przystało.

Źródło zdjęcia: thinkapple.pl

Leave a Reply