Uberyzacja gospodarki – szansa czy zagrożenie?

Uberyzacja gospodarki – szansa czy zagrożenie?

Celem każdego miasta jest przyciąganie innowacyjnych przedsiębiorstw. Ponad 1,5 roku temu, jedno z nich, wprawiło w ruch Wrocław i pobudza lokalną gospodarkę. Mowa o Uberze, który dla części użytkowników stanowi obecnie alternatywę dla oferty komunikacji miejskiej i taksówkarskiej, a dla pozostałych – jej uzupełnienie. Firma w ciągu trzech lat zyskała w Polsce ponad milion klientów. Nasz kraj stanowi trzeci pod względem wartości rynek dla tego przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej.

Informacje o Uberze coraz częściej pojawiają się w mediach. Staje on w ogniu krytyki związanej z podejrzeniami o prowadzenie nielegalnej działalności, nieuczciwej konkurencji czy też wykorzystywanie nadużyć aplikacji. Mimo to, chętnych do korzystania z usług Ubera oraz bycia jego partnerem – nie brakuje.

Dzięki zintegrowanym w rozwiązaniach Ubera: smartfonom, internetowi mobilnemu, technologii GPS oraz płatnościom online – możemy połączyć się z kierowcą w ciągu kilku minut. Wystarczą dwa – trzy kliknięcia i samochód już jedzie pod wyznaczony adres. Kierowca wie dokładnie gdzie jechać, a płatność jest bezgotówkowa. Użytkownik może skorzystać z dwóch opcji – przejazdu o podwyższonym komforcie lub tradycyjnego, na tzw. „każdą kieszeń”. Kierowcą Ubera jest osoba posiadająca ważny dokument prawa jazdy, własny samochód spełniający standardy firmy, zaświadczenie o niekaralności oraz braku wykroczeń drogowych, status przedsiębiorcy.

Z moich badań wynika, że znaczny odsetek kierowców Ubera we Wrocławiu stanowią Ukraińcy, którzy traktują świadczenie tego rodzaju usług, jako pracę „na start” w pełnym wymiarze godzin. Dla Polaków natomiast, jest to praca dorywcza, w niepełnym wymiarze godzin. Najpopularniejszym modelem samochodów wykorzystywanym do świadczenia usług jest Skoda Fabia i Skoda Octavia. Najwięcej użytkowników korzystających z Ubera znajduje się w grupach wiekowych: 18-24 lata oraz 25 – 31 lat. Wśród pozostałych grup wiekowych jest to wciąż niezbyt popularna usługa. Większość ankietowanych korzysta z Ubera kilka razy w miesiącu, głównie podczas nocnych powrotów z imprez/wydarzeń kulturalnych,  ale także podczas przemieszczania się z domu do pracy (z pracy do domu) i transportu na lotnisko. Nie wszyscy mieszkają w pobliżu przystanku autobusowego lub tramwajowego i szczególnie cenią sobie transport pod same drzwi domu. Jest to również korzystne dla rodziców, którzy mogą zamówić przejazd Uberem dla swojego dziecka i śledzić za pomocą aplikacji, gdzie się obecnie znajduje ich pociecha. Jako główne zalety Ubera, użytkownicy wymieniają: czas oczekiwania na usługę/ dostępność/ elastyczność, niskie koszty transakcyjne oraz jakość świadczonych usług. Jako wady wskazują natomiast: niejasności w regulacjach, brak zaufania oraz niejasny proces weryfikacji.[1]

Obecnie trwają w Polsce prace nad projektem ustawy o transporcie, która miałaby wejść w życie od początku przyszłego roku. Rząd chce żeby Uber funkcjonował na zasadach równej i uczciwej konkurencji tradycyjnych firm taksówkarskich.

Niewątpliwie pomimo wielu zastrzeżeń natury konkurencyjnej, rynek powiększył się o nowy segment klientów, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z taksówki lub robili to bardzo rzadko. Uber dostarcza wielu korzyści konsumentom i rewolucjonizuje branżę transportową na całym świecie. Jeżeli chcemy więc Wrocławia innowacyjnego i inwestującego w nowoczesność, nie powinniśmy sceptycznie podchodzić do tego rodzaju działalności i dać jej szansę dalszego rozwoju. Pytanie, czy Uber wycofa się na skutek wprowadzanych regulacji? A może dalej będzie umacniać swoją pozycję?

[1] Zainteresowanych dokładną metodologią badań zachęcam do kontaktu mailowego.

Leave a Reply